روش های موثر جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

اگر از آیفون های اپل استفاده می‌کنید و شارژ باتری آیفونتان زود به زود خالی می‌شود احتمالا برخی از تنظیمات گوشی شما به درستی انجام نشده است. با بهینه‌ کردن این تنظیمات می‌توانید به افزایش قدرت شارژدهی آیفون کمک کنید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به موثرترین روش های برای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل اشاره داشته باشیم. بنابراین با داتیس مارت همراه شوید.

زود خالی شدن شارژ آیفون اپل : مقدمه

اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مقاله “10 روش موثر جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری آیفون در iOS 12” به معرفی ده روش کارآمد پرداختیم که از خالی شدن زود به زود شارژ باتری آیفون جلوگیری می‌کردند، اما در این مطلب می‌خواهیم به طور دقیق و جامع‌تر به بررسی معضل زود خالی شدن شارژ آیفون های اپل پرداخته و راه حل های جامع‌تری را برای مقابله با این مسئله خدمتتان ارائه کنیم. بنابراین اگر از کاربران آیفون های اپل هستید و با مشکل شارژدهی باتری مواجه شده‌اید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و به مطالعه دقیق ترفندهایی که نام می‌بریم بپردازید و آن ها را بر روی موبایلتان پیاده‌سازی کنید. اگر با انجام این ترفندها همچنان ضعف شارژدهی باتری آیفون ادامه داشت، احتمالا وقت آن رسیده که باتری موبایل خودتان را تعویض کنید. برای خرید باتری اورجینال آیفون می‌توانید بر روی لینک ضمیمه شده کلیک نمایید.

شارژدهی باتری یک معضل در طراحی گوشی ها

پیش از اینکه به معرفی روش های مختلف جلوگیری از خالی شدن زود به زود شارژ باتری در آیفون های اپل بپردازیم بهتر است کمی در مورد علت شایع شدن این مسئله در اسمارتفون ها صحبت کنیم. به نظر شما چرا اغلب گوشی های امروزی با مشکل و ضعف شارژدهی باتری رو به رو هستند؟ دلیل این مسئله آن است که پیشرفت هایی که طی سالیان اخیر در اسمارتفون ها به وجود آمده بسیار زیاد بوده و این گجت ها تقریبا به مینی کامپیوترهای فدرتمندی تبدیل شده‌اند اما تکنولوژی باتری آن ها هیچ پیشرفتی نداشته و به نوعی از قافله عقب مانده است. به عنوان مثال صفحه نمایش گوشی ها را در نظر بگیرید. اندازه و رزولوشن صفحه نمایش گوشی های طی چند سال اخیر چقدر پیشرفت داشته است؟ نمایشگر گوشی ها روز به روز در حال بزرگ تر شدن است و رزولوشن آن ها افزایش می‌یابد و این مسئله منجر به افزایش مصرف انرژی و شارژ باتری می‌شود.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

دقیقا شرایط مشابه برای پردازنده گوشی ها برقرار است. فرکانس کاری هسته های پردازشگر گوشی ها و قدرت عملکرد آن ها روز به روز در حال افزایش است و این امر منجر می‌شود که انرژی بیشتری هم توسط آن ها مصرف شود. از سمت دیگر برای افزایش ظرافت گوشی ها سعی شده بدنه آن ها باریک تر گردد که این موضوع منجر به وجود فضای کمتر بری نصب باتری و در نتیجه محدود شدن ظرفیت آن خواهد شد. در کنار تمام این مسائل در ماهیت باتری گوشی های موبایل هیچ تغییر و پیشرفت عمده‌ای ایجاد نشده و همچنان همان باتری های لیتیوم یونی که چند سال قبل در اسمارتفون ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند در گوشی های امروزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته برخی از گوشی های جدید به باتری های لیتیوم پلیمری مجهز هستند که ماهیت این باتری ها هم خیلی تفاوتی با باتری های لیتیوم یونی ندارد. بنابراین چون مصرف انرژی در گوشی ها بالا رفته اما باتری آن ها هنوز پیشرفتی نداشته، زود خالی شدن شارژ آیفون و دیگر گوشی های موبایل به یک مسئله طبیعی تبدیل می‌شود. اما چطور باید از وقوع این مشکل جلوگیری کرد؟ در ادامه این مقاله اختصاصی می‌خواهیم به بهترین روش هایی که می‌توانید از آن ها برای کاهش مصرف شارژ باتری آیفون و جلوگیری از زود خالی شدن شارژ این گجت ها استفاده کنید اشاره خواهیم داشت. با این مقاله از فروشگاه لوازم جانبی موبایل داتیس مارت همراه باشید.

روش اول: حذف اپلیکیشن های اضافه و پر مصرف

هر اپلیکیشن یا برنامه‌ای که در آیفون شما نصب است به نوعی انرژی و شارژ مصرف می‌کند. بنابراین با حذف اپلیکیشن های اضافه می‌توانید از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری کنید. اما چطور می‌توان اپلیکیشن های پر مصرف یا غیر بهینه را شناسایی و از گوشی حذف کرد؟ برای انجام این کار کافیست به مسیر Settings > Battery بروید و به درصدی که در کنار نام اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی نشان داده شده دقت کنید. هرچقدر مقدار درصد یک برنامه بیشتر باشد، شارژ بیشتری توسط آن مصرف شده است. بنابراین  اپلیکیشن های پر مصرف را شناسایی و آن ها را از آیفونتان حذف کنید. انجام این کار به شکل قابل ملاحظه‌ای بر روی کاهش مصرف شارژ باتری موثر خواهد بود.

روش دوم: خاموش کردن دستی صفحه نمایش

صفحه نمایش آیفون ها بیشتری مصرف شارژ باتری را به خود اختصاص می‌دهند و هرچقدر مدت زمان روشن ماندن صفحه نمایش بیشتر باشد، شاهد مصرف شدن شارژ بیشتری هم خواهیم بود. بنابراین سعی کنید مدت زمان های روشن ماندن صفحه نمایش آیفون خودتان را به حداقل برسانید. برای انجام این کار هیچوقت گوشی را با صفحه نمایش روشن رها نکنید و وقتی کارتان با دستگاه تمام شد، ی مرتبه دکمه پاور آن را فشار دهید تا صفحه آیفون خاموش شود. توجه به این مسئله یکی از موثرترین ترفندهایی است که می‌توانید از آن برای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون استفاده کنید.

روش سوم: کاهش روشنایی و تاخیر خاموش شدن نمایشگر

همانطور که گفتیم صفحه نمایش گوشی ها در بین قطعات الکترونیکی بکار رفته در این گجت ها بیشترین مصرف شارژ باتری را دارد و هر چقدر صفحه نمایش آیفون برای مدت زمان بیشتری روشن بماند، مصرف شارژ باتری هم بیشتر می‌شود. از سمت دیگر مقدار روشنایی صفحه نمایش هم می‌تواند روی مصرف شارژ باتری تاثیرگذار باشد. پس سعی کنید همیشه روشنایی صفحه نمایش آیفون را در پایین ترین مقدار ممکن قرار دهید و همچنین تاخیر خاموش شدن نمایشگر دستگاه را هم به حداقل برسانید. برای کاهش شدت روشنایی صفحه نمایش آیفون می‌توانید از نوار ابزاری استفاده کنید در که بخش کنترل سنتر (Control Center) ارائه شده و برای کاهش تاثیر خاموش شدن نمایشگر هم به مسیر Settings >Display & Brightness > Auto – Lock بروید و گزینه 30 Seconds را برای این بخش انتخاب کنید. بدین ترتیب صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف شارژ باتری خواهید داشت.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

روش چهارم: غیر فعال کردن سرویس لوکیشن

سرویس لوکیشن سرویسی است که مربوط به ردیابی موقعیت مکانی می‌شود و اغلب اپلیکیشن های نصب شده روی آیفون از این قابلیت استفاده می‌کنند. به عنوان مثال با تکیه بر این قابلیت است که شما می‌توانید موقعیت مکانی خودتان را از طریق تلگرام یا واتساپ برای دیگران ارسال کنید یا در اپلیکیشن اسنپ برای تشخیص موقعیت مکانی خویش استفاده به عمل آورید. بنابراین سرویس لوکیشن سرویس خوبی است اما منجر به مصرف شدن شارژ باتری می‌شود. با غیر فعال کردن این سرویس می‌توانید به طرز قابل ملاحظه‌ای از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری نمایید. برای انجام این کار کافیست به مسیر Settings > Privacy > Location Services بروید و این قابلیت را غیر فعال کنید.

اگر نمی‌خواهید قابلیت مورد نظر برای اپلیکیشن های خاصی غیر فعال شود یا بیان دیگر برخی از اپلیکیشن ها امکان استفاده از سرویس لوکیشن را داشته باشند کافیست قابلیت مذکور را فعال باقی بگذارید و سپس از لیست اپلیکیشن های زیر صفحه آن اپلیکیشن هایی که می‌خواهید از سرویس لوکیشن استفاده کننده را انتخاب و گزینه Always یا While Using را برایشان انجام کنید. گزینه Always سبب می‌شود آن برنامه دائما به سرویس لوکیشن دسترسی داشته باشد و گزینه While Using سبب می‌شود برنامه مذکور فقط در حالتی که توسط شما اجرا شده باشد قادر به استفاده از سرویس لوکیشن باشد. برای سایر اپلیکیشن های موجود در لیست هم گزینه Never را انتخاب کنید.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

روش پنجم: استفاده از گزینه Fetch برای ایمیل ها

اپلیکیشن ایمیل در آیفون های اپل به گونه‌ای طراحی شده که دائما در پس زمینه گوشی فعال است. این امر سبب می‌شود که همیشه ارتباط مابین اپلیکیشن و سرورها برقرار باشد و به محض دریافت یک ایمیل جدید به کاربر گزارش ارائه گردد. اما برقراری ارتباط دائمی اپلیکیشن ایمیل با سرورهایش نیاز به مصرف شارژ باتری دارد. برای رفع این مشکل و جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون توصیه داریم از قابلیت Fetch استفاده کنید. قابلیت Fetch سبب می‌شود که به روز رسانی اطلاعات اپلیکیشن ایمیل و ارتباط آن با سرورهایش در بازه های زمانی خاص (مثلا هر 15 دقیقه یا 30 دقیقه یک بار) انجام شود. بدین ترتیب مصرف شارژ باتری آیفون کاهش پیدا می‌کند. برای اعمال این تنظیمات در آیفون خود کافیست به مسیر Settings > Accounts & Passwords > Fetch New Data بروید و بعد از لمس هر یک از ایمیل ها و اکانت های خود گزینه Fetch را برای آن ها انتخاب کنید.

ترفند ششم: غیر فعال کردن اتصالات غیرضروری

تمام قابلیت های اتصالی که در آیفون شما فعال هستند منجر به مصرف شدن شارژ باتری خواهند شد. برخی از مهمترین قابلیت های اتصال آیفون شامل مواردی همچون موبایل دیتا (Mobile Data)، وای فای (Wi-Fi)، هات اسپات (Hotspot)، بلوتوث (Bluetooth) و غیره می‌شوند. بنابراین با غیر فعال کردن این قابلیت های اتصال می‌توانید به شکل قابل ملاحظه‌ای از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری کنید. توصیه ما این است که حتی در موقعیت های خاص که آنتن دهی گوشی ضعیف است، حالت پرواز گوشی را فعال نمایید چون در این شرایط آیفون شما برای برقراری ارتباط با سرویس دهنده سیم کارت در تقلا و تلاش خواهد بود و مقدار مصرف شارژ باتری آن چند برابر می‌شود. با فعالسازی حالت پرواز در اینگونه مواقع به کاهش مصرف شارژ باتری آیفون کمک به سزایی خواهید داشت.

ترفند هفتم: غیر فعال کردن Background App Refresh

اپلیکیشن هایی که در آیفون شما نصب هستند به طور خودکار در پس زمینه دستگاه فعال باقی می‌مانند و اطلاعات خود را به روز می‌کنند و این مسئله منجر می‌شود که آن ها مصرف شارژ باتری را بیشتر کنند. این قابلیت با عنوان Background App Refresh در آیفون های اپل معرفی شده است. با غیر فعالسازی این قابلیت می‌توانید منجر به جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون شوید. به منظور غیر فعال کردن این گزینه به مسیر Settings > general > Background App Refresh بروید و گزینه مذکور را غیر فعال نمایید. دقت داشته باشید که غیر فعال کردن این گزینه می‌تواند سبب شد که در قبال دریافت پیام های جدید در اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و سایر اپلیکیشن ها نوتیفیکیشن آنی دریافت نکنید و فقط با اجرای برنامه بتوانید از دریافت پیام های جدید مطلع شوید. برای بهینه سازی بهتر می‌توانید قابلیت مذکور را فقط برای اپلیکیشن های خاص و ضروری فعال باقی بگذارید.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

ترفند هشتم: آپدیت سیستم عامل و اپلیکیشن ها

همیشه سعی کنید جدیدترین نسخه سیستم عامل iOS و اپلیکیشن هایی که روی آیفونتان نصب هستند را مورد استفاده قرار دهید چون اغلب آپدیت هایی که برای آی او اس و اپلیکیشن های آیفون منتشر می‌شوند منجر به بهینه سازی مصرف انرژی و شارژ باتری خواهند شد. برای نصب آپدیت اپلیکیشن ها به اپ استور (App Store) بروید و به بخش Updates مراجعه نمایید و گزینه Update All را انتخاب کنید تا آپدیت تمام اپلیکیشن های گوشی در دستور کار قرار گیرد. برای آپدیت سیستم عمل iOS هم کافیست به مسیر Settings > General > Software Updates بروید و در صورت وجود آپدیت جدید آن را دانلود نصب کنید. اکیدا توصیه داریم قبل از دانلود و نصب آپدیت iOS از محتوای فعلی آیفون بکاپ تهیه کنید.

ترفند نهم: غیر فعالسازی آپدیت و دانلود خودکار

سیستم عامل iOS آیفون های اپل از یک قابلیت خاص تحت عنوان Automatic Downloads بهره می‌برد که به موجب آن آپدیت های اپ استور و دانلود های موزیک و برخی بخش های دیگر به طور خودکار انجام می‌شود. با فعال بودن این قابلیت بخشی از انرژی و شارژ باتری برای دانلود و نصب خودکار این آپدیت ها هدر می‌رود، بنابراین توصیه داریم برای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون خود قابلیت مذکور را غیر فعال نمایید. برای انجام این کار کافیست به مسیر Settings > iTunes & App Store بروید و اسلایدر کنار گزینه هایی که در بخش Automatic Updates ارائه شده‌اند را غیر فعال کنید.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

ترفند دهم: کاهش جلوه های بصری

گزینه‌ای تحت عنوان Reduce Motion در آیفون های اپل و سیستم عامل iOS ارائه شده که با فعالسازی آن جلوه های بصری رابط آیفون کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری به عمل می‌آید. بنابراین توصیه داریم این قابلیت و گزینه را هم در آیفونتان فعال کنید. بدین منظور کافیست به مسیر Settings > Accessibility > Reduce Motion بروید و گزینه Reduce Motion را فعال نمایید.

جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آیفون اپل

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی بهترین روش هایی پرداختیم که با آن ها می‌توانید از زود خالی شدن شارژ آیفون جلوگیری کنید. اگر با استفاده از این روش ها همچنان شارژ باتری آیفون شما زود خالی می‌شود، احتمالا وقت آن رسیده که باتری آیفون خود را تعویض نمایید. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

شایان ذکر است که کلیه باتری های عرضه شده در داتیسمارت شامل ضمانت 6 ماهه تعویض میباشند که نشانگر اطمینان ما از کیفیت محصولات ارائه شده میباشد، پس با آسودگی خاطر خرید خود را انجام دهید.