کابل شارژ

یو اس بی یا لایتنینگ کدام بهتر است؟

کابل شارژر تایپ سی یا کابل شارژ لایتنینگ

usbc یا لایتینگ کدام بهتر است؟

پورت تایپ سی لایتنینگ ( آیفونی) کاملا عملکرد مشابهی دارند، ولی یکی از آنها بهتر از دیگری است. کدام پورت عملکرد بهتری دارد؟

Lightening و USBC دو مورد از رایج ترین کابل شارژرهای بازار هستند. اگر چه در ساختار فیزیکی با هم فرق دارند، ولی به دلیل عملکرد یکسان می توانیم مقایسه ای بین این دو پورت انجام دهیم.

در این مقاله ما تایپ سی و لایتنینگ را براساس سرعت شارژر، سرعت انتقال اطلاعات، سازگاری و موارد دیگر مقایسه می کنیم. حال بهتر است به تعریف دقیق هر کدام بپردازیم و به شما کمک کنیم تا تصمیم بگیرید تایپ سی بهتر است یا لایتنینگ؟

تایپ سی چیست ؟

تایپ سی (USBTYPE-C) در سال 2014 به بازار معرفی شد. این درگاه یک استاندارد جهانی در بسته ارتباط سیمی است که انتقال شارژر و تبادل اطلاعات را انجام می دهد.

کانکتور USBC درمجموع 24 پین دارد یعنی در هر طرف 12 پین قرار داده شده است. 16 پایه برای انتقال داده، 4 پایه برای انتقال شارژر و 4 پایه به عنوان زمین یا GND درنظر گرفته شده است.

بر خلاف شارژر میکرو یو اس بی (MICRO USB) که به صورت یک طرفه بود شارژر تایپ سی به صورت متقارن یا دو طرفه طراحی شده است. این مقاله در سال 1401 نوشته شده است، اکثر دستگاه های اندرویدی به کابل شارژر تایپ سی مجهز هستند، ولی اگر شما موبایل خود را سال ها قبل خریداری کرده باشید احتمالا پورت ورودی موبایل شما میکرو یو اس بی است.

نکته: USBC به تنهایی به کابل اطلاق نمی شود بلکه به پورت های دو طرف کابل گفته می شود. به عنوان مثال کابل میکرویو اس بی، یک کابل است با دو پورت USBA و MicroUSB. حال به کابل تایپ سی دو نمونه وجود دارد: کابل تایپ سی به تایپ سی و کابل تایپ سی به USBA. البته USB نسخه های متعددی دارد مانند USB20 ,USB3.1 ,USB3.2.  این نسخه ها تعریفی از استانداردهای سرعت هستند که تکامل یافته و به مرور زمان دارای عملکرد مطلوبی شده اند.

Type c Lightening

لایتنینگ چیست؟

پورت لایتنینگ برای اولین بار در سال 2012 به بازار معرفی شده است.  پورت آیفونی لایتنینگ جایگزین کانکتورهای قدیمی 30 پین اپل هستند و تقریبا عملکردی مشابه USB-C دارند، در عین حال پا سوکت تایپ سی تفاوت دارد. پورت لایتنینگ فقط در موبایل های آیفونی یا آیپدهای قدیمی استفاده می شود. لایتنینگ یک فناوری انحصاری است و فقط کمپانی اپل از آن بهره می برد و شما نمی توانید برای شارژر دستگاههای اندرویدی از کابل شارژر لایتنینگ استفاده کنید.

اکثر دستگاههای جانبی اپل مانند Keyboard Trackoad، Mgic Mouse از کانکتور لایتنینگ استفاده می کنند. همچنین دستگاه های صوتی مانند Speaker Beats ,Airpods هم از پورت لایتنیگ بهره می برد.

اپل نیاز داشت تا گوشی های آیفون را باریک طراحی کند، از این رو پورت 30 پین قدیمی تر این امکان را به آیفون نمی داد تا طراحی ایده آل داشته باشد. از طرفی در سال 2012 پورت تایپ سی در حال تست بود و هنوز به صورت تجاری وارد بازار نشده بود. از این رو اپل پورت لایتنینگ را به بازار معرفی کرد و تمام مراحل توسعه خود را بر پایه این کانکتور بنا نهاد. پورت لایتنینگ دارای 8 اتصال است، 6 پایه اتصال برای انتقال اطلاعات، یک پایه برای برق و یک پایه به عنوان زمین با GND در نظر گرفته شده است.

جدول زیر مقایسه مشخصات تایپ سی و لایتینگ است

 USBCلایتنینگ
سرعت شارژ100 وات به بالا12 وات به بالا
سرعت انتقال اطلاعاتبالای 40GBPS با نسخه USB3بالای 480mbas با نسخه USB2
دستگاههای سازگارهمه گوشی ها و تبلت های اندروید جدید، لپ تاپ، کنسول بازی، مانیتور، هدفون، ساعت هوشمند، آیپد مینی نسل 6 به بعد؛ آیپد پرو 11 و …آیفون 5 به بعد، آیپد نسل 4 به بعد، آیپد مینی تا نسل 5  و …

چرا اپل از USBC در آیفون استفاده نمی کند؟

یکی از اساسی ترین و  قدیمی ترین سوالات این است که اگر SB-C تا اینقدر خوب است چرا اپل با آن مشکل دارد؟

جواب سوال بالا در دو کلمه خلاصه می شود: پول و کنترل

پول: همه ما می دانیم که اپل با فروش کابل های لایتنینگ خود به خصوص پس از توقف استفاده از شارژر در جعبه های آیفون پول زیادی به دست آورد.

در صورت تغیر پورت لایتینگ به USBC کاربران آیفون انگیزه ای برای خرید انحصاری از اپل نخواهند داشت و به راحتی می توانند خرید انواع کابل شارژر تایپ سی را از برندهای دیگر انجام دهند، که این قضیه به سود اپل لطمه شدید وارد می کند. ضمنا تغییر USBC به لایتنینگ مستلزم بازنگری در فرایند تولید ثابت آیفون ها است که هزینه هایی را متحمل می شود.

یکی از استدلال های اپل برای تغییر ندادن لایتنینگ به USBC این است که این تغییر را بیهوده می داند. ولی اگر این استدلال درست است چرا آپیدها و مک بوک های جدید دارای پورت USBC هستند؟

تایپ سی مک بوک

دلیل این است که آیفون ها به عنوان محصولات محوری اپل قرار دارند و حذف پورت لایتنینگ به معنی کنار گذاشتن بخشی از کنترل بر روی کارهایی که کاربران می توانند با تلفن های خود انجام دهند، است. علاوه بر موارد بالا اتحادیه اروپا یا از انحصار طلبی اپل و تولید زباله های الکترونیکی بسیار خسته شده و مقرر کرده است که اپل باید تا سال 2024 به پورت USB-C (تایپ سی) روی آورد.

در هر صورت تا زمانی که اپل تصمیم جدی برای تغییر پورت لایتینگ نگرفته باشد، کاربران این کمپانی مجبور به خرید کابل شارژر اصلی آیفون هستند. از این رو قیمت انواع کابل شارژر آیفون به همراه مشخصات و لینک خرید در زیر آورده است

 • کابل شارژر تایپ سی به لایتنینگ اصلی اپل

appledatacable Type C to Lightening
 • سازگار با

   آداپتورهای ۲۹، ۳۰، ۶۱ و ۸۷ واتی اپل

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • کابل شارژر آیفونی 6 آمپر پاواریال مدل DC97

pavareal dc97 iphone cable charger
 • حداکثر جریان عبوری

  6 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • دیگر ویژگی

  حالت فنری در سرسوکت ها

 • کابل شارژر آیفونی 2 آمپر میزو مدل X860

00321015
 • حداکثر جریان عبوری

  2 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • دیگر ویژگی

  انتقال سریع داده

 • کابل شارژر آیفونی 6 آمپر پاواریال مدل DC112

00326005 3
 • حداکثر جریان عبوری

  6 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • دیگر ویژگی

  انتقال سریع داده

 • کابل شارژر آیفونی 2 آمپر فاکسکان Foxcann

Untitled1221
 • حداکثر جریان عبوری

  2 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • کابل شارژر آیفونی 2 آمپر

00305003 2
 • حداکثر جریان عبوری

  2 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

 • کابل شارژر آیفونی 2 آمپر

شارژ اورجینال آیفونی ژاندو
 • حداکثر جریان عبوری

  2 آمپر

 • جنس بدنه

  سیلیکون

 • متراژ

  یک متری

به چه دلیل USBC پیچیده و گیج کننده است؟

یکی از مشکلات اصلی USBC اصطلاحات و توضیحات آن است. زمانی که شما تفاوت بین استانداردهای USB3 ،USBC و یا USB3.2 را بیان می کنید افراد برای فرار از این همه اطلاعات وسردرگمی به دنبال خرید کابل لایتنینگ می روند.

بیاییم کمی اطلاعات درباره ی نسخه های USB داشته باشیم

نسخه USBتاریه معرفی به بازارسرعتنام قدیمینوع
USB3.020085GBPS

USB3.1

GEN1

USB-A

USB-C

USB3.1201310GBPS

USB3.1

GEN32

USB.A

USB.C

USB3.2201720GBPSUSB-C

خوب به نظر می رسد شما هم مانند ما کمی گیج شده اید. طبیعی است چون برای خرید کابل شارژر تایپ سی باید همه این اطلاعات را بدانید، به این دلیل که ممکن است بعد از خرید کابل شارژر گوشی موبایل متوجه شوید که کابل شارژر با گوشی شما سازگار نیست و یا کابل شارژ سریع خریداری شده بر روی موبایل شما فست شارژ نیست .در هر صورت فروشگاه های اینترنتی وظیفه ندارند برای فروش کابل شارژر مدل های موبایل سازگار با آن را قید کنند و عملا این کار غیر ممکن است و شما باید اطلاعات کامل از موبایل خود و یا کابل شارژر مورد نیاز خود را داشته باشید.

وقتی شما کابل شارژر لایتنینگ را با کابل شارژر تایپ سی مقایسه می کنید متوجه فناوری برتر تایپ سی می شوید. ولی درک و انتخاب کابل لایتنینگ برای عموم افراد آسان تر است و اکثر مصرف کنندگان کابل شارژر آیفونی نیازی به داشتن مشخصات فنی یا سازگار بودن کابل شارژر لایتنینگ با گوشی خود ندارند. در حالی که در کابل شارژرهای تایپ سی کاملا عکس این قضیه وجود دارد و تایپ سی با نسخه های متعددی در بازار وجود دارد که انتخاب و درک این نسخه ها بسیار سخت و پیچیده است. شاید به همین دلیل است که هنوز زمان نابودی کابل های لایتنینگ نرسیده است .

کابل USBC بهتر از کابل لایتینگ است ولی هنوز استاندارد نشده

کلام آخر اینکه با مقایسه تایپ سی و لایتنینگ در همه موارد متوجه می شوید که کابل تایپ سی بسیار برتر از کابل شارژر لایتنینگ است. تنها عیب پورت تایپ سی نسخه های متعدد و نام گذاری پیچیده آن است.

در حالت ایده آل کاربران تایپ سی فقط به یک کابل شارژر USB-C جهت شارژ و انتقال اطلاعات نیاز دارند و نباید برای انتخاب و خرید کابل شارژر تایپ سی انبوهی از اطلاعات را یاد بگیرند و به نظر می رسد هنوز نیاز  به زمان بیشتری برای استاندارد نهایی USB-C لازم است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *