دانستنی های لوازم جانبی, شارژر موبایل, لوازم جانبی موبایل, مجله-تکنولوژی

تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل را بشناسید!

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که تکنولوژی شارژ سریع 3.0 یا اصطلاحا کوییک شارژ 3.0 کوالکام (Quick Charge 3.0) دقیقا چیست و زمانی که یک شارژر از آن پشتیبانی کند چه مزیتی نسبت به شارژر های معمولی دیگر دارد؟ در این مطلب اختصاصی می‌خواهیم در مورد ماهیت تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل صحبت کنیم. پس با داتیس مارت همراه باشید.

 

تکنولوژی کوییک شارژ (Quick Charge) چیست؟

پیش از اینکه در رابطه با تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل صحبت کنیم، بهتر است ماهیت آن را برایتان شرح دهیم. همانطور که از نام این قابلیت می‌توان حدس زد، کوییک شارژ در واقع نوعی تکنولوژی شارژ است که منجر به شارژ سریع تر باتری گجت هایی مثل موبایل می‌شود. اما انجام این کار چطور امکانپذیر خواهد بود؟ برای اینکه شارژ باتری با سرعت بیشتری انجام شود باید شدت جریان ورودی به آن را افزایش داد یا ولتاژ ورودی (قدرت) افزایش داده شود. این دقیقا کاری است که در تکنولوژی Quick Charge شاهد پیاده سازی آن هستیم. در نسخه های جدیدتر تکنولوژی کوییک شارژ علاوه بر اینکه شدت جریان افزایش می‌یابد، ولتاژ بیشتری هم توسط منبع تغذیه به باتری منتقل می‌شود تا بدین ترتیب باتری مورد نظر با سرعت و کیفیت بیشتری شارژ گردد.

 

شارژرهای موبایلی که این روز ها با قدرت های زیاد به همراه خیلی از گوشی های موبایل عرضه می‌شوند در واقع از این دسته شارژرهای با ولتاژ یا قدرت زیاد هستند که امکان شارژ باتری گوشی را با سرعت بیشتر میسر می‌کنند. البته ممکن است خیلی از این شارژرها صرفا قدرت خروجی بالایی داشته باشند و از تکنولوژی کوییک شارژ کوالکام پشتیبانی نکنند. برای مثال شارژرهایی 45 واتی که این روزها برای برخی گوشی های موبایل میان رده عرضه می‌شوند فقط قدرت بالایی دارند و عملا مبتنی بر تکنولوژی Quick Charge کوالکام نیستند. این شارژرها با ارائه ولتاژ یا قدرت بیشتر، امکان شارژ سریعتر باتری گوشی را میسر می‌سازند.  بنابراین به طور خلاصه باید گفت که تکنولوژیQuick Charge  در شارژر موبایل سبب می‌شود تا آن شارژر بتوانید باتری گوشی ها را با سرعت بیشتری شارژ کند.

نسخه های مختلف تکنولوژی Quick Charge کوالکام

کوالکام تا به امروز چهار نسخه مختلف از تکنولوژی شارژ سریع خود را ارائه کرده که به ترتیب با نام های Quick Charge 1.0، Quick Charge 2.0، Quick Charge 3.0 و Quick Charge 4.0+ شناخته می‌شوند. کوییک شارژ 1 اولین نسخه تکنولوژی شارژ سریع کوالکام بود که از ولتاژ 5 ولتی، شدت جریان 2 آمپری و ماکسیمم قدرت 10 واتی پشتیبانی می‌کرد. سپس کوییک شارژ 2 معرفی شد که از ولتاژ های متغیر 5، 9 یا 12 ولتی پشتیبانی می‌کرد و شدت جریان 3 آمپری داشت و قدرت آن هم به 18 وات می‌رسید. تکنولوژی کوییک شارژ 3.0 ولتاژ 3.6 الی 20 ولتی را پشتیبانی کرده و شدت جریان 2.5 تا 4.6 آمپری را ارائه می‌کند و قدرت آن هم می‌تواند 18 واتی باشد. تکنولوژی کوییک شارژ 4 پلاس هم که به عنوان جدیدترین تکنولوژی شارژ سریع کوالکام شناخته می‌شود مثل Quick Charge 3.0 از ولتاژ 3.6 تا 20 ولتی، شدت جریان 2.5 تا 4.6 آمپری و قدرت 18 واتی پشتیبانی می‌کند و از ویژگی های خاص مضاعفی هم بهره می‌برد که در مقاله‌ای مجزا در مورد آن صحبت می‌کنیم، چون در این مطلب می‌خواهیم تمرکز را بر روی تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل قرار دهید.

تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل را بهتر بشناسید!

تکنولوژی کوییک شارژ 3.0 که توسط شرکت کوالکام ارائه شده بود سومین نسل از تکنولوژی های شارژ سریع این شرکت است که این روز ها بیشترین استفاده را در گوشی های موبایل مدرن و شارژر های آن ها دارد. کوالکام در زمان معرفی این تکنولوژی مدعی شده بود که با استفاده از آن سرعت شارژ مجدد باتری گوشی های هوشمند را نسبت به نسل اولیه (یعنی Quick Charge 1.0) تا 40 درصد افزایش می‌یابد! اما کوالکام در پیاده سازی تکنولوژی Quick Charge 3.0 سعی داشت علاوه بر افزایش سرعت شارژ، بهره‌وری و کیفیت شارژ شدن باتری گوشی را هم افزایش دهد.

بدین منظور فناوری هوشمندی تحت عنوان INOV را در کوییک شارژ 3.0 بکار برده است. واژه INOV مخفف عبارت “Intelligent Negotiation for Optimum Voltage” به معنای مفهومی “تعامل هوشمندانه برای بهینه کردن ولتاژ” است. این تکنولوژی به خروجی شارژر اجازه می‌دهد تا به صورت هوشمندانه تغییراتی در ولتاژ خروجی ایجاد کند و بدین ترتیب شارژ باتری را با بهترین کیفیت و در بهینه‌ترین حالت ممکن انجام دهد. پس تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل صرفا تکنولوژی نیست که منجر به افزایش سرعت شارژ باتری شود، بلکه نتیجه‌ای فراتر دارد و به صورت هوشمندانه کیفیت شارژ شدن باتری موبایل را هم افزایش می‌دهد. برای اینکه تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی کوییک شارژ 3 را داشته باشد باید از ولتاژ ورودی 3.2 الی 20 ولتی پشتیبانی کند. پس تکنولوژی کوییک شارژ 3.0 یکی از جدیدترین نسل های تکنولوژی شارژ سریع شرکت کوالکام است و به واسطه آن امکان شارژ بهینه تر و سریع تر باتری های موبایل فراهم می‌شود.

اما برای اینکه بتوانیم با استفاده از تکنولوژی کوییک شارژ 3.0 باتری یک گوشی را شارژ کنید، صرفا داشتن یک شارژر موبایل پشتیبانی کننده از این تکنولوژی کافیست نیست، چون خود گوشی یا گجتی که به شارژ متصل می‌شود هم باید پتانسیل لازم یا سازگاری با تکنولوژی Quick Charge 3.0 را داشته باشد. متاسفانه تمام گوشی های موبایل قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی کوییک شارژ را ندارند و فقط برخی از آن ها که به تراشه های خاصی مجهز هستند از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. برای مشخص شدن این مسئله که آیا گوشی شما از تکنولوژی شارژ سریع یا همان Quick Charge کوالکام پشتیبانی می‌کند یا خیر باید مشخصات آن را به طور دقیق بررسی کنید. با جستجوی مدل گوشی خود در اینترنت هم می‌توانید به سادگی از این موضوع مطلع شوید.

 

نکته بعدی که باید برای استفاده از تکنولوژی کوییک شارژ یا شارژ سریع کوالکام به خاطر بسپارید این است که اگر گوشی شما از تکنولوژی قدیمی تر کوییک شارژ مثلا Quick Charge 2.0 پشتیبانی کند و شارژری بخرید که از تکنولوژی Quick Charge 3.0 پشتیبانی به عمل آورد، عملا نمی‌توانید با سرعت منطبق با تکنولوژی Quick Charge 3.0 گوشی خود را شارژ نمایید و در این شرایط سرعت شارژ باتری گوشی منطبق با تکنولوژی Quick Charge 2.0 ارائه خواهد شد. پس اینطور نیست که صرفا پشتیبانی یک گوشی از تکنولوژی شارژ سریع کوالکام بدان معنا باشد آن دستگاه با تمام نسل های جدید فناوری کوییک شارژ سازگاری دارد.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در رابطه با تکنولوژی Quick Charge 3.0 شارژرهای موبایل صحبت کردیم. شارژرهایی که این تکنولوژی را مورد پشتیبانی قرار می‌دهند می‌توانند امکان شارژ سریعتر و بهینه‌تر باتری گجت های متصل به خود را فراهم کنند. دقت داشته باشید که برای بهره‌ بردن از مزیت شارژرهای منطبق با تکنولوژی کوییک شارژ 3.0 حتما باید گوشی شما هم از این تکنولوژی پشتیبانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.