آموزش تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

شاید برایتان جالب یا عجیب به نظر برسد اما امکان تبدیل گوشی موبایل به کنترل تلویزیون وجود دارد و انجام

شاید برایتان جالب یا عجیب به نظر برسد اما امکان تبدیل گوشی موبایل به کنترل تلویزیون وجود دارد و انجام این کار به سادگی امکانپذیر خواهد بود. بدین منظور می‌توانید از اپلیکیشن های خاصی استفاده کنید که قابلیت تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون را دارند. در ادامه این مطلب چند مورد از بهترین اپلیکیشن هایی را به شما معرفی می‌کنیم که امکان انجام این کار را برایتان مقدور می‌سازند. با فروشگاه اینترنتی هدف همراه باشید.

تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون : مقدمه

تصور کنید روی مبل نشسته‌ای و در حال تماشای تلویزیون هستید و گوشی موبایلتان را هم در دست دارید و می‌خواهید شبکه تلویزیون را تغییر دهید یا صدای آن را کم و صدا کنید. در حالت عادی برای انجام این کار باید از کنترل اختصاصی تلویزیون استفاده نمایید، اما مطمئنا خیلی جالب تر می‌شد اگر این امکان وجود داشت که با موبایل خود تغییرات مورد نیازتان را بر روی تلویزیون انجام دهید! خوشبختانه انجام این کار امکانپذیر است! یعنی شما می‌توانید گوشی خود را به کنترل تلویزیون تبدیل کنید و از آن برای انجام کارهایی مثل روشن و خاموش کردن تلویزیون، کاهش و افزایش صدا، تغییر شبکه و غیره استفاده به عمل آورید.

برخی از گوشی های موبایل بدین منظور اپلیکیشن اختصاصی و پیش فرضی دارند. برخی از تلویزیون ها هم دارای اپلیکیشن های خاصی هستند که با نصب آن ها در گوشی می‌توانید موبایل خود را به کنترلر آن تلویزیون تبدیل کنید. ما در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی 5 مورد از بهترین برنامه هایی بپردازیم که امکان تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون را فراهم می‌کنند. در نظر داشته باشید که این برنامه ها در هر گوشی که از اینفرارد (IR Blaster) پشتیبانی کند قابل استفاده خواهند بود. بنابراین اگر می‌خواهید با موبایل خود قادر به کنترل تلویزیون باشید این مطلب اختصاصی را از دست ندهید و با داتیس مارت همراه باشید.

برنامه اول: اپلیکیشن AnyMote – Smart Remote Control

یکی از بهترین برنامه هایی که می‌توانید از آن به عنوان ابزار تبدیل کننده موبایل به کنترل تلویزیون استفاده کنید، اپلیکیشن AnyMote –Smart Remote Control است. این برنامه رابط کاربری بسیار سلیس و روانی دارد و به راحتی در هر گوشی اندرویدی قابل نصب است. سازگاری اپلیکیشن با مجموعه‌ گسترده‌ای از تلویزیون های برندهای متفاوت تست شده و مورد تایید واقع گشته، بنابراین به احتمال زیاد شما هم با نصب این برنامه می‌توانید به کنترل تلویزیون خود از طریق موبایل بپردازید. زمانی که برای اولین بار اپلیکیشن مذکور را اجرا می‌کنید یک صفحه راهنما نمایان می‌شود و در رابطه با قابلیت های اصلی اپلیکیشن اطلاعاتی را ارائه خواهد کرد.  البته رابط کاربری برنامه به قدری خوب و قابل درک است که تقریبا نیازی به راهنما ندارد و با چند ثانیه بررسی آن متوجه تمام آپشن هایی خواهید شد که ارائه شده‌اند.

 

نکته جالب در رابطه با اپلیکیشن AnyMote – Smart Remote Control این است که با استفاده از آن فقط قادر به تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نخواهید بود و حتی امکان تبدیل کردن موبایلتان به کنترل دیگر گجت هایی مثل ویدیو پروژکتور، دوربین های DLSR، سیستم های صوتی و ویدیویی، کولر و سرویس ایر کاندیشنر (Air Conditioner) و غیره را هم خواهید داشت. تقریبا تمام دکمه هایی که برای کنترل هر یک از این ابزارها و همچنین تلویزیون ها به آن نیاز دارید در اپلیکیشن مذکور ارائه شده‌اند. برای استفاده از این برنامه باید حداقل اندروید 4.4 روی گوشی شما نصب باشد. این اپلیکیشن به طور رایگان از گوگل پلی استور قابل دانلود است و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز می‌توانید آن را به حالت پریمیوم ارتقاء دهید و از ویژگی های بیشتری در آن استفاده کنید.

برنامه دوم: اپلیکیشن ASmart Remote IR

برنامه ASmart Remote IR به دلیل رابط سه بعدی که دارد می‌تواند تجربه کاربری بسیار جالب و خاصی را برایتان به ارمغان آورد. دکمه ها و آپشن های مختلفی که در این برنامه ارائه شده‌اند با حالتی سه بعدی شبیه سازی شده و ظاهری بسیار زیبا را به وجود می‌آورند. ضمن اینکه کیفیت عملکرد این برنامه و ثبات آن در اتصال بسیار مطلوب است. در این برنامه برای تلویزیون برندهای مختلف دسته‌بندی های گوناگونی ارائه شده تا کاربر بهتر قادر به استفاده از اپلیکیشن و برقراری ارتباط با آن باشد. تلویزیون برندهایی مثل الجی، سامسونگ، سونی و غیره به راحتی توسط اپلیکیشن ASmart Remote IR قابل کنترل هستند.

 

شاید آپشن ها و گزینه هایی که توسط برنامه ASmart Remote IR ارائه شده‌اند آنقدر ها زیاد نباشند اما تقریبا تمام گزینه های مهم، اصلی و کاربردی برای کنترل کردن تلویزیون در آن ارائه می‌شوند. یکی از نکاتی که باید در رابطه با اپلیکیشن مذکور به آن اشاره داشته باشیم مربوط به سازگاری آن با گوشی های شرکت اچ تی سی و سامسونگ می‌شود. ضمنا این اپلیکیشن هم قابلیت تبدیل کردن گوشی به کنترلر گجت های دیگری مثل ویدیو پروژکتور، بلوری پلیر، سیستم های صوتی و تصویری و غیره را دارد. این اپلیکیشن به طور رایگان از گوگل پلی استور قابل دانلود خواهد بود اما شامل تبلیغات درون برنامه‌ای می‌شود که به صورت بنر نمایان خواهند شد. ضمن اینکه امکان شخصی سازی مکان دکمه ها در این اپلیکیشن وجود ندارد.

برنامه سوم: اپلیکیشن IR Universal Remote

سومین اپلیکیشنی که به عنوان بهترین برنامه برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون معرفی می‌کنیم اپلیکیشن IR Universal Remote است. این برنامه شاید از نظر بصری حیلی زیبا و جذاب به نظر نرسد اما از نظر کارکرد و ثبات در عملکرد بسیار با کیفیت است. زمانی که این اپلیکیشن را روی گوشی اندرویدی خود نصب کردید می‌توانید به منوی سمت چپ آن مراجعه کنید و گزینه Remote Search را انتخاب نمایید. در این شرایط اپلیکیشن جستجویی انجام می‌دهد و گجت هایی که در اطراف قابلیت کنترل کردن آن ها وجود دارد را در قالب یک لیست ارائه خواهند کرد. با انتخاب گجت مورد نظرتان امکان کنترل از راه دور آن با موبایل فراهم خواهد شد.

 

اپلیکیشن IR Universal Remote به صورت رایگان از گوگل پلی استور قابل دانلود است اما متاسفانه شامل تبلیغات درون برنامه‌ای می‌شود که گاها تجربه کاربری خوب شما را مختل خواهند کرد. برخی از تبلیغات درون برنامه‌ای این اپلیکیشن به صورت ویدیویی و فول اسکرین هستند و راهی هم به جز تماشای ویدیو بر گذر کردن از آنها وجود ندارد. اپلیکیشن مذکور براحتی در گوشی های اندرویدی مختلف قابل استفاده است و در گوشی های سامسونگ و اچ تی سی مجهز به اینفرارد بهترین بازده را دارد. از دیگر ویژگی های خوب این برنامه می‌توان به ارائه امکان شخصی سازی مکان دکمه ها اشاره کرد.

برنامه چهارم: اپلیکیشن Peel Smart Remote

 

برنامه کاربردی و جالب Peel Smart Remote یکی دیگر از آن دسته اپلیکیشن هایی است که براحتی امکان تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون را فراهم می‌سازد. در بسیاری از گوشی های اندرویدی این اپلیکیشن به طور پیش فرض روی دستگاه نصب شده و نیازی به نصب مجدد آن وجود ندارد، اما اگر گوشی شما به این برنامه مجهز نیست باید آن را نصب و بر روی گوشی اجرا کنید. با استفاده از اپلیکیشن نام برده شده می‌توان علاوه بر تلویزیون به کنترل گجت های دیگر هم پرداخت و خوشبختانه ثبات عملکردی برنامه بالاست و یک ارتباط پایدار را مابین گوشی و تلویزیون به ارمغان می‌آورد. یکی دیگر از ویژگی های جالب اپلیکیشن Peel مربوط به ردیابی هوشمندانه برنامه ها و شبکه هایی می‌شود که شما علاقمند تماشای آن ها هستید. بدین ترتیب Peel همواره پیشنهادهای جالبی را برای شما ارائه خواهد کرد که می‌توانید با آنها اوقات فراغت خود را سپری کنید. عملکرد اپلیکیشن مذکور در گوشی های برند سامسونگ و HTC تست شده و بدون تردید رضایت کامل را برای کاربر به همراه می‌آورد اما در گوشی دیگر بنرها ممکن است اختلال هایی در حین استفاده از برنامه Peel به وجود آید.

برنامه پنجم: اپلیکیشن SURE universal Remote

اگر به دنبال یک برنامه با کیفیت و قابل اعتماد به منظور تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون هستید، برنامه SURE Universal Remote از بهترین گزینه هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این برنامه در گوگل پلی استور، رتبه بسیار بالایی کسب کرده و بدون شک این رتبه بی‌دلیل برای آن ثبت نشده است. رابط کاربری برنامه بسیار دقیق و زیبا طراحی شده و امکانات زیادی توسط آن ارائه می‌شود. این اپلیکیشن براحتی در گوشی های سامسونگ، الجی و اچ تی سی قابل استفاده خواهد بود و قابلیت هایی مثل امکان شخصی سازی دکمه ها را هم فراهم می‌کند. ضمنا با استفاده از این اپلیکیشن فقط قادر به کنترل تلویزیون نخواهید بود و امکان کنترل کردن گجت های دیگر از قبیل ویدیو پروژکتور، سیستم های صوتی و تصویری، بلوری پلیر و غیره را هم خواهید داشت.

 

رابط کاربری برنامه SURE Universal Remote بسیار روان و سلیس طراحی شده و کاربر به راحتی می‌تواند با آن در ارتباط باشد و به نوعی استفاده از این برنامه کار سختی نیست. این اپلیکیشن به طور رایگان از گوگل پلی استور قابل دانلود خواهد بود اما در این حالت شامل تبلیغات درون برنامه‌ای می‌شود. با پرداخت هزینه سالانه 2.64 دلار می‌توانید بدون محدودیت و تبلیغات از اپلیکیشن مذکور استفاده نمایید. البته تبلیغات درون برنامه‌ای این اپلیکیشن خیلی آزاردهنده نیستند و خللی در استفاده از آن به وجود نمی‌آورند. اگر قصد استفاده از یک اپلیکیشن کارآمد برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون را دارید مطمئن باشید SURE Universal Remote یکی از بهترین گزینه های پیش رویتان است.

برنامه ششم: اپلیکیشن Android TV Remote Control

 

اپلیکیشن بعدی که به عنوان یکی دیگر از بهترین اپلیکیشن های تبدیل کننده گوشی به کنترل تلویزیون معرفی می‌کنیم برنامه ساده و کاربردی Android TV Remote Control است. این برنامه به طور رسمی توسط شرکت گوگل ارائه شده و تقریبا در تمام گوشی های اندرویدی که زا قابلیت مادون قرمز یا همان اینفرارد پشتیبانی کنند قابل استفاده خواهد بود. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید تلویزیون های هوشمند اندرویدی تمام برندها را از طریق موبایلتان کنترل کنید. بدین منظور باید موبایل و تلویزیون شما به یک شبکه وای فای مشترک متصل باشند.

با برنامه Android TV Remote Control تقریبا قادر به کنترل کردن هر گجتی خواهید بود که به شبکه وای فای مشابه با گوشی موبایلتان متصل شده باشد.   درست است که گزینه ها و امکاناتی که در برنامه Android TV Remote Control ارائه خیلی جامع و گسترده نیستند اما ثبات عملکرد این برنامه بالاست و براحتی می‌توان با آن تمام تلویزیون های اندرویدی را با گوشی موبایل کنترل کرد. برنامه نام برده شده به صورت رایگان قابل فعالسازی بوده و شامل تبلیغات درون برنامه‌ای هم نمی‌شود.

برنامه هفتم: اپلیکیشن RCA Universal Remote

 

آخرین برنامه‌ای که به عنوان یکی از بهترین اپلیکیشن های موجود برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون معرفی می‌کنیم RCA Universal Remote نام دارد. این اپلیکیشن قابلیت کنترل چندین و چند گجت مختلف را دارد و تلویزیون ها فقط یکی از این دسته گجت های الکترونیکی هستند. با این برنامه کنترل دی وی دی پلیر، بلوری پلیر و دیگر گجت های الکترونیکی مشابه از طریق موبایل میسر خواهد شد. یکی از مشکلاتی که این اپلیکیشن دارد مربوط به مشخص و دقیق نبودن پروسه فعالسازی و راه اندازی آن می‌شود.

به عنوان مثال ممکن است برای همگام سازی این برنامه یا موبایل خود برای کنترل تلویزیون مجبور شوید چندین روش اتصال مختلف که در اپلیکیشن ارائه شده را انتخاب و تست نمایید تا در نهایت موفق به برقراری اتصال لازم شوید. برنامه RCA Universal Remote چند وقت پیش بنا به دلالی نامعلوم از گوگل پلی استور حذف شد، بنابراین برای دانلود آن باید از دیگر مراجع استفاده کنید. ضمنا این اپلیکیشن به طور رایگان عرضه شده و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه وجود ندارد.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی 7 مورد از بهترین اپلیکیشن هایی پرداختیم که با استفاده از آن ها قادر به تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون خواهید بود. اغلب اپلیکیشن هایی که نام بردیم علاوه بر قابلیت کنترل تلویزیون از قابلیت کنترل دیگر گجت های الکترونیکی نظیر بلوری پلیر، دی وی دی پلیر، سیستم های صوتی و تصویری گوناگون و غیره هم پشتیبانی به عمل می‌آورند. بنابراین اگر می‌خواهید به راحتی و با موبایلتان این گجت ها و تلویزیون را کنترل کنید، اپلیکیشن های نامبرده شده این امکان را برایتان میسر می‌سازند. فراموش نکنید برای اینکه بتواند تلویزیون را با موبایل کنترل کرد، حتما باید قابلیت IR Blaster (اینفرارد) توسط گوشی پشتیبانی شود.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد