USB-C چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

USB-C چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

USB-C استاندارد جدیدی برای شارژ و انتقال داده است. در حال حاضر، این تکنولوژی در لپ تاپ ها، گوشی ها و تبلت ها استفاده می شود و به مرور زمان، در اکثر دستگاه هایی که در حال حاضر از کانکتورهای USB قدیمی و بزرگتر استفاده می کنند، جایگزین آنها خواهد شد.

USB Type-C چیست؟

USB Type-C، که معمولاً فقط با نام "USB-C" شناخته می شود، یک کانکتور USB جدید است که برای سازگاری بهتر با نیازهای مدرن طراحی شده است. این کانکتور با تعداد زیادی از پیشرفت ها نسبت به کابل ها (و پورت های) USB قبلی ساخته شده است. در اینجا لیستی کوتاه از همه ویژگی های جدید و بهبود یافته آمده است:

 • کانکتور کاملاً جمع و جور و برگشت پذیر
 • پشتیبانی از توان بالاتر
 • پشتیبانی از DisplayPort Alt Mode
 • حداکثر چهار خط PCIe 4.0
 • انتقال صدا برای جایگزینی جک 3.5 میلی متری صدا
 • سازگار با Thunderbolt
 • سازگار با آخرین استاندارد USB (USB4 v2.0) و سازگار با USB 2.0

اگرچه مشخصات USB-C برای اولین بار در سال 2014 منتشر شد، پذیرش آن به تدریج افزایش یافته است. USB-C اکنون به عنوان یک جایگزین واقعی نه تنها برای استانداردهای قدیمی USB، بلکه برای استانداردهای دیگری مانند Thunderbolt و DisplayPort نیز مطرح شده است. USB-C همچنین با سایر استانداردهای جدید مانند USB 4 برای سرعت بیشتر و USB Power Delivery برای انتقال توان بهتر از طریق اتصالات USB ارتباط تنگاتنگی دارد.

شکل جدید کانکتور USB-C

USB Type-C دارای یک کانکتور فیزیکی جدید و کوچک است، تقریباً به اندازه یک کانکتور micro-USB. خود کانکتور USB-C می تواند از استانداردهای USB جدید و هیجان انگیزی مانند USB4 v2.0 و USB Power Delivery (USB PD) پشتیبانی کند.

استاندارد رایج کانکتور USB که بیشتر با آن آشنا هستید، USB Type-A است. حتی با انتقال از USB 1 به USB 2 و به دستگاه های مدرن USB 3، آن کانکتور بدون تغییر باقی مانده است. این کانکتور بسیار بزرگ است و فقط به یک جهت وصل می شود (که بدیهی است هرگز اولین بار به همان جهتی که می خواهید وصل نمی شود). اما با کوچکتر و نازک تر شدن دستگاه ها، این پورت های USB عظیم دیگر در آنها جای نمی‌گرفتند. این موضوع منجر به ظهور تعداد زیادی از کانکتورهای USB دیگر مانند کانکتورهای "micro" و "mini" شد.

با تمام شدن این مجموعه ی دست و پاگیر از کانکتورهای با شکل و اندازه های مختلف برای دستگاه‌های متعدد، بالاخره به آرامش می‌رسیم. USB Type-C یک استاندارد جدید برای کانکتور ارائه می‌دهد که بسیار کوچک است. تقریبا یک سوم اندازه ی یک کانکتور قدیمی USB Type-A است. این یک استاندارد کانکتور واحد است که هر دستگاهی باید بتواند از آن استفاده کند. شما فقط به یک کابل نیاز دارید، چه بخواهید یک هارد اکسترنال را به لپ تاپ خود وصل کنید و چه تلفن هوشمندتان را با یک شارژر USB شارژ کنید. آن یک کانکتور کوچک به اندازه ی کافی برای جای گرفتن در یک دستگاه موبایل فوق العاده نازک است، اما به اندازه ی کافی قدرتمند است تا تمام لوازم جانبی مورد نظرتان را به لپ تاپ خود وصل کنید. خود کابل در هر دو انتها دارای کانکتورهای USB Type-C است - همه یک کانکتور هستند.

پورت های USB Type-C همچنین می‌توانند از پروتکل‌های مختلفی با استفاده از "حالت های جایگزین" پشتیبانی کنند، که به شما امکان می‌دهد آداپتورهایی داشته باشید که می‌توانند از آن پورت USB تک، خروجی VGA، DisplayPort یا سایر انواع اتصالات را داشته باشند. آداپتور چند پورت دیجیتال USB-C اپل نمونه خوبی از این است، زیرا آداپتوری را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد از طریق یک پورت واحد به HDMI، VGA، کانکتورهای بزرگتر USB Type-A و کانکتور کوچک USB Type-C متصل شوید. سردرگمی پورت‌های USB، HDMI، DisplayPort، VGA و برق روی لپ تاپ های معمولی را می‌توان به یک نوع پورت واحد ساده کرد.

اگر به دنبال خرید این محصول، قیمت کابل تایپ سی سامسونگ اورجینال یا محصولات مشابه هستید، می توانید از ما کمک بگیرید.

USB-C، USB PD و تامین نیرو

مشخصات USB PD ارتباط نزدیکی با USB Type-C دارد. اتصال USB 2.0 تا 2.5 وات برق برای شارژ گوشی یا تبلت شما تامین می‌کند، اما کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد. مشخصات USB PD نسخه 3.1 که توسط USB-C پشتیبانی می‌شود، این میزان تأمین نیرو را به 240 وات عظیم افزایش می‌دهد. این قابلیت دو طرفه است، بنابراین دستگاه می‌تواند هم برق ارسال کند و هم دریافت کند. این نیرو می‌تواند در همان زمانی که دستگاه از طریق اتصال در حال انتقال داده است، منتقل شود. این نوع تأمین نیرو حتی می‌تواند لپ تاپ شما را که معمولاً به حدود 60 وات نیاز دارد، شارژ کند.

مک بوک ایر اپل و Chromebook Pixel گوگل هر دو از پورت های USB-C خود به عنوان پورت شارژ استفاده می‌کنند. USB-C می‌تواند به معنای پایان تمام کابل های شارژ اختصاصی لپ تاپ باشد و همه چیز از طریق یک اتصال USB استاندارد شارژ شود. حتی می‌توانید لپ تاپ خود را از یکی از همان شارژرهای قابل حمل که امروزه گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های قابل حمل خود را با آن شارژ می‌کنید، شارژ کنید. می‌توانید لپ تاپ خود را به یک مانیتور خارجی متصل به کابل برق وصل کنید و آن مانیتور خارجی لپ تاپ شما را در حین استفاده از آن به عنوان مانیتور خارجی - همه از طریق یک اتصال USB Type-C کوچک - شارژ کند.

با این حال، یک نکته وجود دارد - حداقل در حال حاضر. صرفاً به این دلیل که یک دستگاه یا کابل از USB-C پشتیبانی می‌کند، لزوماً به این معنی نیست که از USB PD نیز پشتیبانی می‌کند. بنابراین، باید مطمئن شوید که دستگاه‌ها و کابل‌هایی که خریداری می‌کنید از هر دو USB-C و USB PD پشتیبانی می‌کنند.

USB-C، USB 4  و نرخ انتقال داده

قراردادهای نامگذاری USB به طور بدنامی پیچیده هستند. آنها تغییر نام داده‌اند، اعشارها و اعداد به انتهای آنها اضافه شده است و به صورت گذشته نگر به یک نام ادغام شده‌اند. این وضعیت خرید کابل و دانستن اینکه چه انتظاری باید داشت را دشوار می‌کند. در اینجا مواردی که لازم است بدانید آمده است:

 • USB 2.0

همان USB 2.0 است و هر کجا آن را ببینید، می توانید مطمئن باشید که حداکثر سرعت انتقال 480 مگابیت در ثانیه خواهید داشت.

 • USB 3

می‌توانید مطمئن باشید که هر چیزی با برچسب USB 3.x حداقل 5 گیگابیت در ثانیه سرعت انتقال خواهد داشت، اما می‌تواند تا 20 گیگابیت در ثانیه نیز سریع باشد. هنگام خرید کابل USB، توضیحات محصول را با دقت بررسی کنید، جایی در آن سرعت انتقال پشتیبانی شده توسط آن را بیان می‌کند.

 • USB 4

دو نسخه از USB 4 وجود دارد USB 4 و USB 4 v2.0.

USB 4معمولی حداکثر سرعت انتقال 40 گیگابیت در ثانیه و USB v2.0 حداکثر سرعت انتقال 80 گیگابیت در ثانیه دارد.

USB-C به DisplayPort

DisplayPort همانطور که از نامش پیداست به طور خاص برای انتقال سیگنال‌های ویدیویی بین رایانه شما و یک نمایشگر، مانند مانیتور، تلویزیون یا پروژکتور طراحی شده است. به طور معمول، این کار به هر دو پورت DisplayPort و یک کابل DisplayPort نیاز دارد، اما USB-C آن را تغییر می دهد.

USB-C از حالت جایگزین DisplayPort پشتیبانی می‌کند که به کابل‌های USB-C اجازه می‌دهد سیگنال‌های ویدیویی را مستقیماً بین رایانه و نمایشگر از طریق استاندارد DisplayPort منتقل کنند. این بدان معناست که لپ تاپ فوق العاده نازک شما به پورت حجیم DisplayPort نیاز ندارد، در عوض سازندگان می‌توانند از پورت کوچکتر USB-C استفاده کنند.

شما می‌توانید برای اتصال رایانه شخصی به نمایشگر از کابل USB-C به USB-C استفاده کنید، به شرطی که هر دو دستگاه دارای پورت های USB-C مناسب باشند، یا اگر نمایشگر شما فاقد پورت USB-C باشد، از کابل USB-C به DisplayPort استفاده کنید.

USB-C به HDMI

HDMI محبوب‌ترین رابط صوتی تصویری امروز است. در اکثر تلویزیون‌ها، مانیتورها، کارت گرافیک، پروژکتور و مادربردها یافت می‌شود. حتی بسیاری از لپ‌تاپ‌ها که هر نسل نازک‌تر و پورت‌های کمتری دارند، پورت‌های HDMI خود را حفظ کرده‌اند.

حالت جایگزین HDMI وجود دارد که به شما امکان می‌دهد سیگنال‌های HDMI را مستقیماً از طریق کابل USB-C ارسال کنید، اما استفاده نمی‌شود و گزارشی از CES 2023 نشان می‌دهد که این ویژگی به طور کامل از بین خواهد رفت. اما نگران نباشید، در صورت تمایل همچنان می توانید کابل USB-C را به HDMI متصل کنید.

بنابراین، اگر حالت جایگزین HDMI نباشد، چگونه کار می‌کند؟ حالت جایگزین DisplayPort، البته! سیگنالی از پورت USB-C با استفاده از حالت جایگزین DisplayPort به آداپتورهای USB-C به HDMI موجود ارسال می‌شود، سپس خود آداپتور DisplayPort را به HDMI تبدیل می‌کند.

در اکثر مواقع، احتمالاً بین حالت جایگزین HDMI اصلی و روش تبدیل پیچیده تر DisplayPort Alt Mode به HDMI متوجه تفاوت نخواهید شد، اما چند تفاوت مهم وجود دارد. اول اینکه آداپتور USB-C به HDMI فعال است، یعنی در هنگام تبدیل سیگنال برق مصرف می‌کند.

آیا تاندربولت همان USB-C است؟

خیر، اما آنها با هم ارتباط دارند. تاندربولت در واقع یک استاندارد ارتباطی است، درست مانند خود USB. استاندارد Thunderbolt میزان توان و داده‌ای را که یک پورت و کابل باید بتوانند انتقال دهند و همچنین برخی ویژگی‌های دیگر مانند قابلیت های ویدیویی و PCIe را تعریف می‌کند.

هر دو تاندربولت 3 و 4 از کانکتورهای USB-C و پورت های USB-C برای اتصالات فیزیکی خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که آنها یک کانکتور مشترک دارند، استانداردهای USB مدرن (مانند USB 3.2، USB 4 و USB 4 v2.0) به گونه ای طراحی شده اند که با تاندربولت قابل همکاری باشند.

به عبارت دیگر، می‌توانید یک SSD خارجی USB را با استفاده از یک کابل USB-C دارای استاندارد USB 3.2 به پورت تاندربولت متصل کنید و انتظار داشته باشید که به درستی کار کند. می‌توانید از هر کابل Thunderbolt 3 یا Thunderbolt 4 برای اتصال دستگاه‌های USB با پورت‌های USB-C استفاده کنید و آنها به درستی کار خواهند کرد.

تقریباً هر ترتیبی از پورت ها، کابل ها و لوازم جانبی USB و Thunderbolt کار می‌کند. مهمترین تفاوت، حداقل سرعت انتقال است. تاندربولت 4 به حداقل سرعت انتقال 40 گیگابیت در ثانیه نیاز دارد، در حالی که USB 4 فقط حداقل 20 گیگابیت در ثانیه سرعت دارد.

سازگاری با نسخه های قبلی

اتصال فیزیکی USB-C با نسخه های قبلی سازگار نیست، اما استاندارد زیربنایی USB سازگار است. شما نمی توانید دستگاه های USB قدیمی را به پورت USB-C مدرن و کوچک وصل کنید و همچنین نمی توانید یک کانکتور USB-C را به یک پورت USB قدیمی و بزرگتر وصل کنید. اما این به این معنی نیست که مجبورید تمام لوازم جانبی قدیمی خود را دور بریزید. USB 4 (و USB 3.x) همچنان با نسخه های قدیمی تر USB سازگار است، بنابراین تنها چیزی که نیاز دارید یک آداپتور فیزیکی با یک کانکتور USB-C در یک طرف و یک پورت USB قدیمی بزرگتر در طرف دیگر است. سپس می‌توانید دستگاه‌های قدیمی خود را مستقیماً به پورت USB Type-C وصل کنید.

در واقع، بسیاری از رایانه‌ها در آینده نزدیک همچنان از هر دو پورت USB Type-C و پورت‌های بزرگتر USB Type-A استفاده خواهند کرد، مانند Chromebook Pixel گوگل.

شما قادر خواهید بود به تدریج از دستگاه‌های قدیمی خود به لوازم جانبی جدید با کانکتورهای USB Type-C تغییر ایجاد کنید. حتی اگر رایانه‌ای با فقط پورت‌های USB Type-C مانند MacBook Air اپل بخرید، آداپتورها و هاب‌ها این شکاف را پر خواهند کرد.

کابل‌ها و پورت‌های USB-C خود را بررسی کنید

همه اینها عالی به نظر می‌رسد - کابلی که می‌تواند به طور همزمان برق، ویدیو، صدا، اترنت و عملکرد USB را ارائه دهد؟

کابل‌های USB رده بالا و پیشرفته‌ترین پورت‌ها، می‌توانند همه کارهایی را که لیست کرده‌ایم، انجام دهند. با این حال، هر کابل USB-C یا پورت USB-C برای این قابلیت ساخته نمی شود.

به عنوان مثال، پیاده سازی همه این ویژگی‌ها روی یک پورت USB-C گران‌تر از یک پورت شارژ ساده با سرعت داده‌های USB 3.2 است، بنابراین تولیدکنندگان تمایل دارند فقط یک یا دو پورت USB-C با قابلیت کامل روی دستگاه های خود قرار دهند.

مورد مشابهی در مورد کابل‌های USB-C نیز صدق می‌کند. کابل‌های USB-C که برای بهترین سرعت‌های داده و جدیدترین استانداردهای USB Power Delivery طراحی شده‌اند، گران‌تر و به طور معمول از مدل‌های ارزان قیمت خود ضخیم‌تر هستند.

USB Type-C یک ارتقاء ارزشمند است. این تکنولوژی بر روی مک بوک‌های جدیدتر و برخی از دستگاه‌های تلفن همراه مورد توجه قرار گرفته است، اما این یک تکنولوژی منحصر به اپل یا موبایل نیست. با گذشت زمان، USB-C در تعداد بیشتری از دستگاه‌ها از انواع مختلف ظاهر خواهد شد. حتی گزارش شده است که USB-C قرار است جایگزین کانکتور Lightning در آیفون های اپل شود. Lightning نسبت به USB Type-C مزایای زیادی ندارد، به جز اینکه یک استاندارد اختصاصی است که اپل می‌تواند برای آن هزینه مجوز دریافت کند.

روزی را تصور کنید که دوستانتان که از اندروید استفاده می‌کند و به شارژر تایپ C نیاز دارد و شما مجبور نیستید با ناراحتی بگویید "متاسفم، فقط یک شارژر آیفون دارم"!

در پایان

اگر به دنبال یک مرکز معتبر جهت خرید لوازم جانبی موبایل عمده تهران هستید و میخواهید محصولاتی اورجینال و باکیفیت خریداری کنید، از کارشناسان سایت ما کمک بگیرید.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد